Doradztwo logistyczne i audyt logistyczny

Firmy, które są gotowe świadczyć usługi doradztwa logistycznego na rynkach międzynarodowych od bardzo dawna, ale dopiero w ciągu ostatnich kilku lat zapotrzebowanie na nie wyraźnie wzrosło, ale jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o cywilizowaniu i strukturyzowaniu rynku doradztwa logistycznego

Jak każdy rynek, na którym potencjalny popyt przewyższa podaż, tak i ten rynek wciąż roi się od firm profanujących tę usługę, klient nie jest jeszcze gotowy do stawiania sobie wysokiej jakości celów i monitorowania ich realizacji, nawet mistrzowie tego rynku grzeszą, że z powodu obfitości popytu i bezkrytycznego wyboru usług.

Firmy doradztwa logistycznego

Często firmy doradztwa logistycznego nie pomagają klientowi w optymalizacji lub budowie systemów logistycznych, lecz raczej sprzedają własne lub partnerskie produkty lub usługi, takie jak wyposażenie magazynowe, systemy WMS lub ERP w przypadku doradztwa logistycznego, czy systemy nawigacji i śledzenia GPS w przypadku doradztwa transportowego.

W efekcie, prawie zawsze na naszym rynku, doradztwo logistyczne to niewiele więcej niż pomoc klientowi w rozwiązaniu problemów logistycznych, ale sprzedaż produktów i usług, które nie zawsze są mu potrzebne. I nie jest to doradztwo, ale po prostu masowe zdzierstwo… Ale dość smęcenia, spójrzmy na ogólny obraz popytu na doradztwo logistyczne, jego cele i zadania nie w świetle aktualnych trendów, ale jako potrzeby klienta i tendencje w jego rozwoju.

Doradztwo logistyczne – co to jest?

Tak więc, w USA konsulting jest przypisany przez statystyki jako oddzielny przemysł, który zatrudnia 700 tysięcy osób przy rocznym obrocie 50 miliardów dolarów, jak dla Polski, wielkość popytu krajowego szacuje się na kilkanaście mln dolarów.

Według badań Japońskiej Federacji Firm Zarządzających, roczny wzrost sprzedaży usług konsultingowych tylko w ostatnich utrzymywał się na stałym poziomie 15%. Polska nadal operuje znacznie mniejszymi liczbami pod względem poziomu popytu, ale wyprzedziła niektóre europejskie kraje pod względem wzrostu – w tym samym okresie wzrost sprzedaży usług konsultingowych w Polsce wyniósł około 20%. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Logistyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz