Spedycja krajowa i spedycja międzynarodowa – najważniejsze informacje

Spedycja to rodzaj działalności, której najważniejszą oś stanowi transport towarów. Obejmuje dwie różne grupy działań: czynności, które wykonywane są przez spedytorów (właściwą spedycję), jak i czynności zorganizowane przez spedytora (przemieszczanie się, jak i inne). 

Organizacja transportu, może się odbywać nie tylko na wewnętrznym rynku (spedycja krajowa), ale również za granicą (spedycja o charakterze międzynarodowym). W poniższym artykule, postaramy się nieco przybliżyć wymienioną tematykę. Zapraszamy zatem do lektury, dzięki której część zagadnienia, na pewno zostanie objaśniona. 

Obszary działalności

W wypadku, kiedy mamy do czynienia ze spedycją krajową, przewożenie towarów odbywa się na terenie kraju rodzimego. W przypadku międzynarodowej spedycji, towar transportuje się poza granicę – do krajów leżących na terenie Europy, jak również na pozostałe kontynenty.

Kiedy w grę wchodzi przewożenie towarów za pośrednictwem drogi morskiej, mamy do czynienia dodatkowo z morską spedycją. W wypadku każdego spośród wymienionych typów spedycji przedsiębiorstwo, które się jej podejmie, winno mieć w posiadaniu właściwe uprawnienia, dokumentację, jak i stosować się do ustalonych wcześniej procedur. 

Organizacja przedsiębiorstwa spedycyjnego 

Podział na spedycję krajową, jak i międzynarodową, jest kluczowy z punktu widzenia organizacji gospodarczych jednostek spedycji, jak i ich statutowych deklaracji w zakresie świadczonych przez nie usług. 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Logistyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz